Posjet policajca - za sigurnost u prometu

Autor: Administrator , 14. 9. 2017.

Uz torbu punu knjiga i glavu punu briga, naši prvašići moraju voditi računa i o još jednoj važnoj stvari - sigurnom uključivanju u promet. Svakodnevno kretanje od kuće do škole, odlazak na igranje, trening ili prijatelju, posebice za lošeg vremena (kiše i mraka) predstavlja veliku opasnost za male sudionike u prometu. Na poseban se oprez pozivaju vozači, ali i roditelji koji su već morali razviti određenu razinu prometne kulture kod svojih mališana.

Kako bi prvašiće još bolje educirali o sigurnom kretanju po prometnicama i uz njih, našu je školu posjetio policajac Spomenko Gojsek. Učenici su oduševljeno upijali svaki savjet pametnog "stričeka", kako su ga od milja zvali. Uvjerili su se i da su mame i tate kupili odgovarajuće školske torbe jer svaka je prošla test reflektiranja u mraku što, naravno, pomaže vozačima da uoče dijete kraj ceste.

Poseban osmijeh na licu izmamio je dar koji su učenici primili od policajca Gojseka. Radilo se o žutim kabanicama posebno dizajniranima i za zaštitu školske torbe, a budući da je tog dana neumorno padala kiša, bolji dar nisu mogli poželjeti.

U nastavku prenosimo nekoliko savjeta koji čuvaju glavu:

• Hodaj nogostupom ili pješačkom stazom. Kada nema nogostupa hodaj što bliže rubu kolnika.
  • Kada si s prijateljima, uvijek hodajte jedan iza drugog. Ne hodajte jedan pored drugoga.
  • Kolnik prelazi pažljivo i najkraćim putem uz obveznu provjeru nailaze li vozila s lijeve ili desne strane. Za prijelaz koristi obilježeni pješački prijelaz ako ga ima. Ne stupaj na kolnik ako se njime kreću vozila i ne ometaj svojim postupcima njihovo kretanje.
  • Ako se u školu ili na izlet voziš školskim autobusom, pazi prilikom izlaska ili ulaska u autobus. Ne trči preko kolnika i ne istrčavaj naglo iza ili ispred autobusa.
  • Ako se u prometu moraš kretati noću, pobrini se da na sebi imaš odjeću i obuću što svjetlijih boja, kako bi bilo uočljivije ostalim sudionicima u prometu. Zamoli roditelje da ti kupe odjeću i obuću s ugrađenim reflektirajućim oznakama ili neka tvoja torba ima takozvane "mačje oči".
  • Pravila je još mnogo, a najbolje je da ih sve naučite. Za ostale savjete i pravila u prometu pitajte odrasle osobe - roditelje i učitelje.

Osnovna škola Draškovec / Draškovićeva 47, HR-40325 Draškovec / www.os-draskovec.skole.hr / ured@os-draskovec.skole.hr