GLAGOLJICA, PISMO KOJE NE DAMO ZABORAVU

Autor: Ivana Beti, 21. 3. 2024.

Na nastavi naši učenici često i na različite načine uče o glagoljici. Nagrađenim projektom pod nazivom „Glagoljica u iskustvu kamena“ pobliže ćemo, kroz nastavnu godinu, upoznati i „opipati“ život skriven u tom starom pismu. Projekt financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2023./2024.

Likovne radionice s učenicima predmetne nastave otočkane su ove godine, zahvaljujući dobivenom projektu, novim materijalima – kamenom Vinicitom te alatima za kamen i drvo. Posebnost ovih aktivnosti osmislio je učitelj Likovne kulture Ivan Mladenović. U početnim radionicama učenici su upoznali pješčani kamen i povijest kamena Vinicita u gradnji dvorca i kuća. Posebna zanimljivost bila im je „Aleja glagoljaša“, spomen-obilježje glagoljaštvu od Roča do Huma, u kojem se nalaze kamene skulpture koje se nadovezuju na povijest glagoljice. Učenici su, s posebnim interesom, upoznali  kamen – njegovu pješčanu strukturu i mekoću za obrađivanje. Prezentirani su učenicima alati kojima će obrađivati kamen, a to su: dlijeta, čekić, ručne pile, brusevi i tehnika rada ručnim alatima. U početnom radnom dijelu učenici su odabrali jedno slovo glagoljice, uzeli već pripremljen kamen u manjim dimenzijama i nacrtali slovo glagoljice na pješčanom kamenu. Ručnom pilom za drvo postavili su slovo rezanjem vanjskog oblika. Zatim kreće rad s dlijetom – obrađivanje unutrašnjih dijelova kamena izradom grube površine koja prikazuje negativni dio površine slova. „Učenici su doradili slovo ručnim brusevima za kamen kako bi pozitivni dio slova dobili u glatkoj površini. Na taj način izvedbe skulpture u kamenu dobili su monumentalno glagoljično slovo u modelu kamena putem dvije vrste površina“, ispričao nam je završni dio radnog procesa učitelj Mladenović.

Glagoljica u dječjem oku i srcu!

Osnovna škola Draškovec / Draškovićeva 47, HR-40325 Draškovec / www.os-draskovec.skole.hr / ured@os-draskovec.skole.hr